POREČ nizom aktivnosti obilježili Mjesec borbe protiv raka dojke i podsjetili na važnost redovitih pregleda
Organizirana šetnja pod nazivom „Pješačenjem do zdravlja“ koja je okupila pedesetak sudionica i sudionika zaključila je ovogodišnje aktivnosti u Poreču u povodu Mjeseca borbe protiv raka dojke. Pješačenju pod vodstvom kineziologa iz Sportska zajednice grada Poreča, pridružio se i gradonačelnik Loris Peršurić, a sve su sudionice dobile i ružičastu vrpcu, simbol obilježavanja ovog Mjeseca i podsjetnik svim ženama o važnosti redovitog pregleda.
Nekoliko dana ranije, dr. Daniela Beaković održala je javnozdravstvena predavanja za učenice završnih razreda Turističko-ugostiteljske škole Antona Štifanića, kako bi se potaknulo buduće naraštaje da prepoznaju važnost brige o vlastitom zdravlju od najranije dobi.
Još ranije ovoga mjeseca, predavanje u gradskoj vijećnici održao je dr. Tomislav Peharda. Dr. Peharda je pulski psihijatar koji je i ujedno i voditelj Savjetovališta za oboljele od raka u Poreču, a u predavanju je govorio o promjenama koje se događaju u procesu liječenja, od dijagnoze do operacije i kasnije oporavka, ali i o izazovima s kojima se susreću, ne samo pacijent, nego i cijela obitelj, kao i važnosti komunikacije s obitelji i okolinom. Bitka s rakom dojke nije samo medicinska, već i duboko emocionalna, te uz pacijenta utječe i na cijele obitelji te kako prihvatiti sebe nakon promjena koje donosi rak dojke i kako okolina može pomoći oboljelima od raka dojke. U Poreču u Domu zdravlja djeluje već godinu i pol „Psihoonkološko savjetovalište za žene oboljele od raka dojke“. Riječ je o projektu nastalim u suradnji Istarskih domova zdravlja i Grada Poreča-Parenzo koji je u proračunu osigurao sredstva za provedbu. Projektna ideja nastala je temeljem ranijih održanih grupnih savjetovanja te iskazivanjem potreba za češćim grupnim susretima i individualnim terapijama oboljelima i njihovim obiteljima. Projekt uključuje grupno savjetovanje, individualno savjetovanje, četiri događanja čiji je cilj osvještavanje ciljnih skupina o važnosti prevencije malignih oboljenja, te psihološkim aspektima savladavanja ovih vrsta oboljenja. Naručivanje za uključivanje u ovo savjetovalište omogućeno je putem liječnika obiteljske medicine, koji su sustavno uključeni u cjelokupan proces podrške onkološkim bolesnicima.
Početkom mjeseca, isto u Velikoj vijećnici, individualne razgovore s pacijentima održala je prof. dr. med. Vesna Bijelić Radišić, voditeljica Centra za dojke i Odjela za senologiju u Hospital Wuppertal u Njemačkoj, te sveučilišna profesorica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Grazu u Austriji, kao i sveučilišna profesorica na Sveučilištu Witten/Hredeecke u Njemačkoj. Prof. Bijelić Radišić održala je i stručno predavanje za djelatnike zdravstvenog sustava, nudeći im smjernice i savjete kako da u svom svakodnevnom radu pruže najbolju moguću podršku pacijenticama.
Grad Poreč-Parenzo, sa svojom dugom tradicijom skrbi o zdravlju svojih građana, i ove se godine pridružio globalnim naporima podizanja svijesti o ovoj bolesti i događanjima koja su okupila medicinske stručnjake, pacijentice i sve građane. Cilj ovih aktivnosti nije samo pružiti informaciju, već i dati podršku svima koji su pogođeni, bilo izravno ili neizravno, rakom dojke.
Zahvaljujemo svima koji su pomogli u obilježavanju Mjeseca borbe protiv raka dojke i još jednom podsjećamo na važnost redovitih pregleda.