Održano tradicionalno druženje građana na Rušnjaku i odana počast stradalima u borbi za slobodu

Održano tradicionalno druženje građana na Rušnjaku i odana počast stradalima u borbi za slobodu

Novosti
2024-07-29

Veliki broj građana okupio na Rušnjaku kod Baderne kako bi prigodnim programom i tradicionalnim druženjem obilježili 81. obljetnicu prvog većeg organiziranog odlaska partizana iz ovog djela Istre u narodnooslobodilačku borbu pod vodstvom narodnog heroja Joakima Rakovca. Te 1943. godine prva veća grupa dragovoljaca, njih 69 iz ovog dijela Istre, krenula je u rat u Liku i Gorski kotar, u borbu za oslobođenje od fašizma i pripojenje matici zemlji prije kapitulacije fašističke Italije. Tijekom cijelog NOB-a Rušnjak je bio slobodarsko sastajalište partizana, veza aktivista, mjesto s kojeg su nas vodili i doveli putovi slobode.
Predsjednik porečke udruge antifašističkih boraca i antifašista Arduino Matošević rekao je kako Rušnjak za Poreč predstavlja simbol antifašizma i stoljetne borbe Istrijana za pripojenje matici zemlji.
- Njih 69 je ustalo da bi mi živili u slobodi, demokraciji, konvivenci, otvorenih granica, dela za sve, gospodari na svojoj zemlji. Ovu današnju slobodu platilo je 17 miljari Istrijani koji su svoje živote ostavili na raznim bojištima širom domovine. Ponosni smo i naše borce Domovinskog rata koji su sačuvali utvrđene granice Republike Hrvatske, rekao je Matošević, zahvalivši se Gradu koji je samo nekoliko dana ranije otvorio Memorijalnu kuću Joakima Rakovca.
Brojnima okupljenima na Rušnjaku obratio se i Loris Peršurić, gradonačelnik Poreča, naglasivši kako ovo druženje šalje sigurnu i snažnu poruku.
- Tradicija Rušnjaka je velika. On nije samo povijest, vrijednosti koje su tada postojale među tim mladim ljudima, upisane su u naše, istarske vrijednosti. Tome smo najbolje svjedočili neki dan u selu Rakovci, gdje smo otvorili Memorijalnu kuću Joakima Rakovca, u kojoj je predstavljen život jednog od najvećih sinova Istre – Joakima Rakovca, ali i put NOB-a na Poreštini. Tu večer Rakovci su bili puni ljudi, ne jednom mjestu mlado i staro, ponosni potomci kako Rušnjakovaca, tako i ukupno 705 mladih s Poreštine, koji su tada položili ono najvrijednije, svoje živote, za slobodu. Te vrijednosti antifašizma – sloboda, mogućnost da možeš reći ki si i ča si, ča pensaš, konvivenca – to su odrednice našeg antifašizma. Mi njih živimo svaki dan i ponosimo se time, zato naše okupljanje na Rušnjaku u ovolikom broju šalje sigurnu i snažnu poruku., rekao je u svom govoru Peršurić.
Među uzvanicima bio je i Živko Rakovac, sin narodnog heroja Joakima Rakovca, saborski zastupnici Dalibor Paus i Dušica Radojčić, predsjednica Saveza antifašističkih boraca i antifašista Istarske županije Ada Damjanac, te predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata - porečkog ogranka Mirko Buić, kao i predsjednik zajednice društava Josip Broz Tito Istarske županije Josip Hrvatin koji su se prigodno obratili te predsjednica županijske skupštine Sandra Čakić Kuhar.
Istarski župan Boris Miletić, koji je bio u ulozi izaslanika Predsjednika RH, istaknuo je kako je Istra rijedak primjer u našoj Hrvatskoj, koji ne samo riječima, već i djelima, pa i proračunskim stavkama, podupire rad udruga i obilježavanje ovakvih manifestacija.
- Istarski čovik se uvijek borio protiv nepravde i to čini i danas na što moramo biti ponosni. Da nije bilo Tita i antifašističke borbe, pitanje je što bi bilo sa našom zemljom, pitanje je što bi bilo s našom Istrom i pitanje je kako bi živjeli i gdje bi živjeli. Svi mi isto tako moramo biti zajedno i 5. kolovoza, kako bi obilježili i Dan pobjede. Naši partizani su se izborili za slobodu, ali su isto tako branitelji, gdje je Istra imala najveći odaziv u Republici Hrvatskoj, obranili tu slobodu i domovinu., zaključio je župan.

Skup je svojim dolaskom uveličao i bivši predsjednik RH Stjepan Mesić.
- Kako nekad u borbi protiv fašizma, tako i nedavno u borbi za slobodu protiv Miloševićeva režima, Istra je imala velik odaziv i spremno je stala na branik domovine. Uvijek naglašavam jednu bitnu činjenicu vezanu za taj doprinos Istre slobodi i samostalnosti, a to je da tamo gdje su bile istarske brigade, nikad nije bilo zločina, rekao je Mesić.
Svečanost su svojim nastupima uveličali Limena glazba KUD-a Matko Laginja iz Sv. Lovreča i nastup folklorne skupine učenika Osnovne škole Poreč koji su otplesali tradicionalne istarske plesove, a nakon tradicionalnog polaganja vijenaca i govora, na Rušnjaku je nastavljeno druženje građana, antifašista i simpatizera uz fažo i vino za sve.