Razvojni put Ljetnog kampa Grada Poreča - Parenzo

Razvojni put Ljetnog kampa Grada Poreča - Parenzo

Novosti
2013-08-27

Dječji ljetni kamp u Poreču realizira se od 1997. godine.  Idejnu pripremu organizirane ljetne aktivnosti na gradskom kupalištu, koja je kasnije prerasla u Kamp,  već su godinu ranije osmišljavali predstavnici DND-a na čelu s predsjednicom Snježanom Lehman i prof. kineziologije mr.sc. Jadrankom Vrusem kojeg je DND pozvao na suradnju kao predstavnika kineziološke struke.

Već od prve godine djelovanja kampa, Grad Poreč  dao je podršku realizaciji projekta nastalog u suradnji DND-a  i skupine porečkih kineziologa koji su zajedničkim radom osmislili prvu verziju i koncept Ljetnog kampa za Poreč.  Od tada pa do danas Grad Poreč financijski  podržava program gradskog Ljetnog kampa i unapređuje uvjete za rad s djecom na lokaciji gradskog kupališta. Od samih početaka Grad Poreč  smatrao ga je prioritetnim programom za kvalitetno provođenje aktivnog slobodnog vremena djece na otvorenom koji  osigurava zdrav razvoj djece prvenstveno kroz sportske, ali  i zabavne aktivnosti. Najvažnije dostignuće kampa je što je program osigurao  kontinuiranu, dugogodišnju školu plivanja  za siguran rast djece u gradu na moru. Program je dao dobar izbor za ljeto mnogim obiteljima jer je ponudio podršku roditeljima koji ljeti rade, ponudio dječje radosti na moru,  a sve to poštujući pedagoške standarde za rad s djecom. Zbog toga su odgovorni voditelji svih grupa djece u Ljetnom kampu bili i jesu profesori kineziologije, učiteljice, odgajateljice, studenti kineziologije, a tek potom mladi voditelji u radionicama pod nadzorom stručnjaka. Osim navedenog, od osnivanja pa do danas uz rad u kampu se vežu brojni sati volonterskog rada građana-simpatizera, roditelja i voditelja.  Za navedeni standard gradskog Ljetnog kampa Grad Poreč svih ovih godina odvaja oko 50% ukupnih sredstava.

Ljetni kamp Grada Poreča podržan je svih ovih godina s dva osnovna cilja:
- Usvajanje vještine plivanja u stručno organiziranoj školi plivanja  u gradu  na moru kao vrijedne cjeloživotne vještine i jednog od uvjeta za siguran rast i razvoj djece koja žive kraj mora. Postoje brojni dokazi da škole plivanja i obuka neplivača u najranijoj dobi direktno utječu na smanjenje rizika od ozljeda i utapanja djece . Sigurnost za život uz more porečke djece držimo jednom od najvećih dobiti za djecu i roditelje našeg grada.

- Usvajanje raznih vještina i znanja kroz kreativne radionice i izlete primjerene dječjoj dobi i zadovoljavanje potrebe za zabavom (plesne, likovne, umjetničke, usvajanje vještine penjanja , izviđačke, učenje o podmorju, jedrenje, žonglerske, sportske radionice i mnoge dr.). Radionice su osmišljavane temeljem anketa provedenih s roditeljima  i  procjene stručnih kadrova gradskog ljetnog kampa i stručnih timova Grada Poreča.

Osnovni principi osmišljavanja i djelovanja Ljetnog kampa Grada Poreča od njegova začetka pa do danas su:
Poštivanje principa stručnosti
-
stručni rad s djecom, poštivanje pedagoških standarda za rad s malom djecom predškolske i rane školske dobi  (profesori i studenti kineziologije, učiteljice, odgajateljice). U gradskom kampu je godinama bilo oko 40-50% djece predškolskog i 50-60% djece ranog osnovnoškolskog uzrasta  ovisno o godini.
Poštivanje uvjeta sigurnosti
- sigurnost boravka djece u kampu na otvorenom prostoru, osiguravanje dovoljnog broja odraslih visoko obrazovanih kadrova sa specifičnim znanjima za rad s djecom  na  prostoru gradske plaže koja ima svoje prednosti i rizike, uređivanje prostora gradske plaže za potrebe rada kampa
Dobrobit za zdravlje  
- zdrav rast i razvoj djece, korištenje mora kao medija za igru, učenje i kretanje kao blagodati grada na moru , razvijanje motoričkih vještina djece plivanjem - bazičnim sportom koji ravnomjerno razvija čitavo tijelo, aktivno provođenje slobodnog vremena djece kroz vođenu tjelesnu aktivnost. Putem Kampa, škole plivanja i obuke neplivača korištena je voda kao korektivni i kompenzatorni medij koji nadomješta nedovoljno kretanje djece tijekom godine (posebice ako se tijekom šk. godine ne bave sportskim aktivnostima) i plivanje koje doprinosi  pravilnom držanju ili korigira deformacije kralježnice i loše držanje već kod vrlo male djece školske dobi.

POTVRDA USPJEŠNOSTI VANJSKIH PROCJENJIVAČA
Godine 2012. Udruga kineziologa Poreč dobila je državnu nagradu od Hrvatskog  saveza sportova za sportsku rekreaciju „Sport za sve“ za najuspješniju hrvatsku školu plivanja koja se  godinama organizirala kao dio programa gradskog Ljetnog kampa i kojemu su direktno doprinijeli porečki kineziolozi.
Nagrada je dodijeljena za najuspješniji  gradski program u RH koji je osigurao zaštitu djeci u neposrednom okruženju mjesta stanovanja usvajanjem vještine plivanja u gradu na moru. Tim povodom je istaknuto kako su porečki kineziolozi doprinijeli sigurnom rastu i razvoju djece Poreča u sveobuhvatnom gradskom programu u kojemu je više od 2500 djece naučilo plivati pod stručnim nadzorom profesora i studenata kineziologije tijekom 17 godina. Naglašeno je da se ovakav uspjeh i organizirani rad uz podršku grada  nije  dogodio ni  u jednom drugom hrvatskom gradu na moru. Na dodjeli nagrade bilo je prisutno 8 porečkih kineziologa.

PROBLEMI U REALIZACIJI LJETNOG KAMPA GRADA POREČA
Problemi s realizacijom programa Ljetnog kampa Grada Poreča kojeg je godinama organizacijski vodio  DND u suradnji sa stalnim timom kineziologa, nastali su 2008. godine zbog unutarnjih problema i raskola unutar DND-a. Tada je Grad Poreč imao odgovornost  prema roditeljima i djeci nastaviti program Ljetnog kampa zbog svih dotadašnjih uspjeha i zahtjeva roditelja da se kamp održi. Svi stručnjaci, koji su nastavili vođenje Ljetnog kampa 2008., na zahtjev Grada Poreča, su stručnjaci  koji su od prvog dana sudjelovali u radu Kampa i osmišljavali ga za Poreč zajedno s predstavnicima DND-a. 
Istovremeno su i Grad Poreč i stručne službe Grada i gradske organizacije usmjerene programima za zdrav rast djece i mladih pružale stalnu iskrenu potporu i pomoć DND-u  za prevladavanje internih problema i sukoba te za nastavak rada DND-a u Poreču. Predsjednica DND-a, Sonja Lovreković, se prvi put nakon 2008. javila Gradu Poreču s idejom ponovne organizacije kampa u svibnju 2012. i to za ljeto 2012. godine. Zamišljenu Zabavnu ljetnu bazu DND-a, kao novi program za Poreč, tada nije bilo moguće  financirati  prvenstveno jer  program nije na vrijeme kandidiran ni planiran u Proračunu za 2012. godinu.
Tom prilikom, predsjednicu  DND-a, gđu. Lovreković, su stručne službe Grada pozvale na suradnju u organizaciji  Teen kampa za tinejdžere Poreča u 2013. 

Navedeno je DND-u predloženo jer su temeljni principi rada Grada Poreča u financiranju programa iz područja društvenih djelatnosti :
- Da ne podržava (dupla) programe za iste ciljane skupine, u niti jednom dijelu društvenih djelatnosti , dok druge dobne skupine nisu pokrivene zaštitnim programom Grada, posebno ako novo kandidirani program ne odskače većom kvalitetom od postojećeg.  Ukoliko se na javni poziv Grada kandidira isti program koji svojom kvalitetama (sadržajem,ciljevima,  kadrom, ishodima programa) nadmašuje razinu  postojećeg programa, koji se u gradu već realizira,  tada novo kandidirani program dobiva prednost, što je u skladu sa preporukama svih relevantnih institucija u RH.

- Da proračunski novac usmjerava podjednako zaštiti svih razvojnih  skupina (djeci i mladima) kako bi sve skupine bile zahvaćene zaštitom zajednice ukoliko za to postoje potrebni uvjeti  zajednice. Procijenjeno je da  tinejdžeri nisu zahvaćeni programom Ljetnog kampa, osim u sportskim kampovima, a da  čine skupinu u stalnom riziku od eksperimentiranja s neprimjerenim ponašanjima, osobito ljeti.  Stručni timovi Grada su također procijenili da bi DND mogao osmisliti navedeni program za 2013. zbog kontinuiranog godišnjeg rada u radionicama za djecu koji bi mogao doprinijeti okupljanju tinejdžera u nastavku ljetnih aktivnosti . Stoga je u svibnju 2012. predsjednici  DND-a, gđi. Lovreković isto predloženo od stručnih suradnika Grada. Ključni ljudi DND-a nisu kandidirali Teen kamp 2013. bez obzira na poziv na suradnju od stručnih timova Grada Poreča  temeljem potreba u gradu.  

Ured gradonačelnika sa zamjenicima i stručni tim UO za društvene djelatnosti, zdravstvenu zaštitu i socijalnu skrb