Informacija o plinofikaciji Poreča

Informacija o plinofikaciji Poreča

Novosti
2012-05-25

35. Sjednica gradskog vijeća je u četvrtak, 24.svibnja započela informacijom o plinofikaciji Poreča koju je dao Ognjen Čosić, rukovoditelj pogona distribucije plina Poreč – Vrsar.

Trenutno je plinofikacija grada u prvoj fazi, odnosno izvodi se plinovod na trasi od križnog raskrižja Žatika, preko raskrižja Parens i Bolnica, ulica M.Gioseffija, T.Ujevića do praone rublja Riviera Adria d.d. u ulici M.Vlašića, a u duljini od oko 1,5 kilometar.

Svakodnevno smo svjedoci brojnih građevinsko - montažnih radova na području našeg grada. Naime radi se o plinofikaciji Poreča o kojoj se počelo pričati, nakon što je tvrtka Plinacro d.o.o. najavila izgradnju plinovoda Vodnjan – Umag 2009. godine. Na javnom natječaju kojeg je pripremila Istarska županija, Plinara d.o.o. Pula je na ljeto 2010. godine dobila koncesiju za distribuciju plina u gradu Poreču. Izgradit će se ukupno 54 kilometara plinske mreže s priključcima, a cijena ove vrijedne investicije je oko 40 milijuna kuna.

Prva izgradnje distributivne plinske mreže u Poreču još uvijek traje. Kako bi ispunili jedan od preduvjeta da se kućanstva mogu priključiti na distributivnu mrežu prirodnog plina dužni smo bili izraditi odorizacijsku stanicu na Košambri. Svrha odorizacijske stanice je da kontrolirano daje miris prirodnom plinu koji inače nema mirisa, kako bi se upozorilo korisnike o eventualnom propuštanju plina. Izveden je i plinovod od odorizacijske stanice do kružnog raskrižja Žatika gdje nastavljamo s plinovodom prema praoni rublja Riviera Adria d.o.o. što je pred završetkom. Spomenuta trasa do Rivierine praone rublja je dio projekta „Srednjotlačna plinska mreža prirodnog plina i distributivna telekomunikacijska kanalizacija uz srednjotlačnu plinsku mrežu dijela područja grada Poreča“ koji je ujedno i prva faza plinofikacije grada Poreča, te obuhvaća 13,1 kilometar distributivnog plinovoda, ulicu M.Vlašića, Spinčićevo naselje, naselje M.Balota i naselje Bolnica. Druga faza je u postupku projektiranja, u kojoj planiramo obuhvatiti dio Poreča južno od ulice K.Huguesa, Plavu i Zelenu lagunu, kazao je Ognjen Čosić, rukovoditelj pogona distribucije plina Poreč – Vrsar.

Na vijeću smo također doznali da se dovršetak radova plinofikacije grada Poreča očekuje za 4 do 5 godina, a predviđano polaganje plinovoda je oko 12,5 kilometara godišnje.

Na pitanje koje svakako zanima svakog građanina,a to je što je potrebno da svaki građanin učini kako bi njegovo kućanstvo dobilo plin te koliko će ga sve to koštati, odgovorio je Čosić,  kazavši da građani trebaju ispuniti zahtjev za priključenje građevine na sustav opskrbe plinom, koji mogu pronaći na web stranici Plinare www.plinara.hr ili doći osobno u ured Plinare d.o.o. u Poreču koji se nalazi na adresi  Pionirska ulica br.1. Građani (investitori) trebaju angažirati ovlaštenog projektanta strojarstva da izradi projekt kućnog priključka u dva primjerka, te ih dostaviti u ured Plinare u Poreču na ovjeru. Jedan primjerak projekta kućnog priključka ostaje u Plinari, a drugi primjerak se daje investitoru. Popis ovlaštenih projektanata strojarstva nalazi se na web stranici Plinare ili ćete informaciju o tome dobiti osobnim dolaskom u ured Plinare. Na osnovu ovjerenog projekta kućnog priključka, građani mogu angažirati ovlaštenog plinomontera (popis dostupan na web stranicama plinare) za izvođenje instalacija kućnog priključka. Naknada za priključenje će od 01. travnja 2012. godine iznositi 6.000,00 kn + PDV za fizičke osobe ili 8.000,00 kn + PDV. U tu cijenu ulazi: izvođenje građevinskih i strojarskih radova na kućnom priključku do granice parcele zajedno sa glavnim zaporom, ugradnju potrebne plinske opreme, ispitivanje kućne instalacije nemjerenog i mjernog dijela te uplinjavanje plinske instalacije.

Tako će građanima grada Poreča biti dostupan još jedan energent koji je ekološki i cjenovno vrlo prihvatljiv. Kada usporedite cijene energenata koje građani najčešće koriste; npr. za grijanje na lož ulje građani trebaju izdvojiti dvostruko više novaca u odnosnu na grijanje na prirodni plin. Za grijanje na propan butan (plin u spremnicima), građani trebaju izdvojiti i otprilike 20% više novaca nego za grijanje na lož ulje. Plinofikacijom Poreča zasigurno će se napraviti i korak naprijed u infrastrukturi i kvaliteti življenja na području našeg grada.