Svečano predstavljena knjiga „Kiparstvo u Istri I od 4. do 13. stoljeća“, prva u nizu edicija o umjetničkoj baštini istarske crkve
Predstavljanje knjige Kiparstvo I: od 4.do 13. stoljeća – Scultura I: dal IV al XIII secolo“ autora Ivana Matejčića i Sunčice Mustač održano je u petak 13.ožujka 2015. u dvorani Biskupije u kompleksu Eufrazijane u Poreču pred brojnom publikom. Riječ je prvoj knjizi iz kolajne edicija pod nazivom „Umjetnička baština istarske crkve – Il patrimonio artistico della chiesa Istriana“, koja tek slijede u suradnji Porečko-pulske biskupije i Istarske županije.
Kako je na predstavljanju rekao dr.sc. Nikola Jakšić, riječ je o prvom svesku od 6 i više planiranih u kojima će biti obrađeno kiparstvo, slikarstvo i arhitektura istarskih crkvi kroz povijest. Nakladnik knjige je Porečko-pulska biskupija, a urednik ovog, kao i izdanja koja će uslijediti, dr. sc. Ivan Matejčić. Suautori u spomenutoj knjizi su i francuska znanstvenica Pascale Chevalier i dr. sc. Miljenko Jurković. Autori fotografija su Živko Bašić i Ivo Puniš, a grafičko oblikovanje potpisuje Studio Sonda. Publikacija je tiskana na hrvatskom i talijanskom jeziku.
-U knjizi profesor Matejčić obrađuje razdoblje od 4. do 10. i 11. stoljeća, a kolegica Mustač od 11. do 14. stoljeća. Izvanredni su to tekstovi koji daju uvid u stanje Istre koje je neophodno objasniti da bismo razumjeli kiparstvo. Sve je to katalogizirano, sa zanimljivim opservacijama i uspjeli su, na mjestima opisa plitkih reljefa, gdje čovjek riskira da postane pomalo dosadan, to vješto izbjeći, kazao je Jakšić.
Jasan, sistematski pregled kiparstva u Istri koje se donosi u knjizi posebno je istaknuo i pročelnik konzervatorskog ureda regije Friuli Venezia Giulia, Luca Caburlotto, koji je dodao kako je posebno zanimljivo jer se u knjizi donosi i pregled kiparstva u manje poznatim crkvama.
Profesor Matejčić opisao je kako je nastala ideja za pokretanjem jedne ovakve zbirke knjiga - u njemu je rasla želja da napravi nešto po uzoru na sličnu zbirku koja opisuje umjetničku baštinu Zadra, koja je, kao ona kraljevskog grada, puno bogatija i nije se niti nadao da će ostvariti sličnu impresivnu zbirku, no pokazalo se da se i istarske crkve itekako mogu podičiti svojom baštinom. Najavio je kako već kreću u izradu nove knjige o kiparstvu Istre od 14. do 18. stoljeća, koja će, kako je rekao, možda zbog figurativnog kiparstva biti puno zanimljivija čitatelju, ali zato netom promovirana knjiga donosi neke stvari u kojima će pravi poznavaoci prepoznati svjetske vrijednosti.
Na početku svečanog predstavljanja okupljene su pozdravili pročelnik županijskog Upravnog odjela za kulturu Vladimir Torbica, u ime domaćina, Grada Poreča-Parenzo zamjenica gradonačelnika Nadia Štifanić Dobrilović, porečko-pulski biskup u miru mos. Ivan Milovan, pročelnik za financije regije Vento Roberto Ciambetti, te župan Valter Flego.
-Ovih dana u županiji radimo intenzivno na županijskoj razvojnoj strategiji od 2015. do 2020. godine zato jer želimo definirati glavne ciljeve razvoja, a jedan od četiri osnovna cilja je i istarski identitet. Ovakva djela, temeljena na znanstvenim dostignućima potkrepljuju ono što su naša uvjerenja, da je istarski identitet ono od čega nećemo odustati u globaliziranom svijetu i velikoj europskoj obitelji, zaključio je Flego.