Održana 28. sjednica Gradskog vijeća Grada Poreča – Parenzo
22. rujna 2011. godine u Velikoj vijećnici gradske uprave održana je 28. sjednica Gradskog vijeća Grada Poreča – Parenzo kojom je presjedao predsjednik Eđidio Kodan.
Na dnevnom redu bilo je 13 točaka. Prva točka dnevnog reda bilo je Izvješće o radu Gradonačelnika Grada Poreča – Parenzo za razdoblje siječanj – lipanj 2011. godine. Izviješće obuhvaća realizirane investicije, projekte, aktivnosti u oblasti prostornog planiranja i zaštite okoliša, uređenja i gradnje, upravljanja s gradskom imovinom, gospodarstva, komunalne infrastrukture, predškolskog i školskog odgoja i obrazovanja, socijalne politike, sporta i kulture. Gradonačelnik je kazao kako je u ovako otežanim uvjetima posebna pažnja bila posvećena naplati vlastitih prihoda i gradskih poreza. Na taj smo način, naglasio je uspjeli osigurati nesmetan rad gradske uprave, gradskih institucija i tvrtki kao i podmiriti skoro sva dugovanja. Poreč je među prvim gradovima koji su konkretnim mjerama u proračunu nastojali usporiti odnosno ublažiti krizu. Tako smo u rebalansu proračuna smanjili ionako malu komunalnu naknadu, dali smo jednokratnu pomoć sugrađanima koji su zbog krize ostali bez posla, sufinancirali kamate za kupnju prvog stana, smanjili komunalni doprinos za projekte koji doprinose novom zapošljavanju. U izlaganju je također istaknuo kako je Grad unatoč globalnoj krizi i negativnim prognozama pred turističku sezonu polučio vrlo dobre rezultate u turizmu. Grad je ostvario i sredstva za opremanje Istarske sabornice iz županijskog projekta Revitas te se uključio u projekt Parenzana, županijski projekt sportsko edukativnog sadržaja i zatražio nepovratna sredstva u iznosu od 165.000,00 kn. Također se uključio sa Općinom Piran u projekt Wellness Istra. Intenziviran je i rad na izradi prostorno-planske i projektne dokumentacije. Posebna briga posvećena je poslovima zaštite i obnove kulturne baštine. Rješavanje prometa i dalje je najveći izazov, stoga je Grad ušao u rekonstrukciju određenih raskrižja i prometnica (raskrižje La Coop, proširenje ul. T. Ujevića, izgradnja ul. Pošeš, radne zone Kukci, od Kauflanda prema školi Finida i asfaltiranja u mjesnim odborima. Posebna je pažnja posvećena realizaciji prihoda od komunalnog doprinosa (14.969.187,81 kn), prihoda od komunalne naknade (7.596.646,44 kn) kao i prihoda od javnih površina (2.131.529,13 kn).Zadržan je i nivo socijalne i zdravstvene zaštite, a donijeta je i Odluka o sufinanciranju predškolskih ustanova kojih su osnivači fizičke osobe (1.235,00 kn po djetetu za predškolski odgoj i 1.560,00 kn za jasličku grupu po djetetu). Osobno smatram da se nalazimo u dinamičnom procesu promjena, ali da smo na vrijeme podignuli čvrste temelje razvoja. Uvjerenja sam da ćemo na tim temeljima znati i u buduće graditi osnove zdravog dijaloga, istaknuo je na kraju svog izlaganja gradonačelnik Edi Štifanić.
Vijećnici su prihvatili Izvješće o radu Gradonačelnika Grada Poreča – Parenzo za razdoblje siječanj – lipanj 2011. kao i Izvješće o radu i financijsko izvješće Predškolske ustanove Dječji vrtići i jaslice Radost Poreč za 2010. godinu, Izvješće o radu i financijsko izvješće Dječjeg vrtića - Scuola delľ infanzia Paperino Poreč - Parenzo za 2010. godinu, Izvješće o radu i financijsko izvješće Osnovne škole Poreč za 2010. godinu i Izvješće o radu i financijsko izvješće Talijanske osnovne škole - Scuola elementare italiana Bernardo Parentin Poreč - Parenzo za 2010. godinu.
Vijeće je prihvatilo i Odluku o kriterijima financiranja JVP CZP Poreč u 2011. godini kojom se utvrđuju kriteriji i mjerila za financiranje rashoda redovite djelatnosti Javne vatrogasne postrojbe Centra za zaštitu od požara Poreč sukladno i u okviru sredstava određenih Uredbom o načinu izračuna iznosa pomoći izravnanja za decentralizirane funkcije JLS-a za 2011. godinu i Odluku o minimalnim financijskim standardima za decentralizirano financiranje redovite djelatnosti javnih vatrogasnih postrojbi u 2011. godini u iznosu od 4.075.247,00 kn.
Prihvaćena je i Odluka o odabiru najpovoljnije ponude za povjeravanje obavljanja komunalnih poslova na održavanju javnih površina i plaža u 2011. i 2012. godini. Najpovoljnija, potpuna i prikladna ponuda bila je ona poduzeća „Grip“ zajednički obrt za građevinske radove i prijevoz iz Pazina čiji je iznos 485.515,00 kn. Gradski su vijećnici također prihvatili i Odluku o komunalnom doprinosu kojoj je cilj usklađivanje sa Zakonom o komunalnom gospodarstvu i objedinjavanje dosad važeće Odluke o komunalnom doprinosu sa naknadno donesenim Odlukama o izmjeni Odluke o komunalnom doprinosu radi jednostavnijeg korištenja od strane nadležnih službi i lakšeg snalaženja pravnih i fizičkih osoba koje su obveznici komunalnog doprinosa ili potencijalnih investitora. Trebalo je ispoštovati odredbe Statuta Grada Poreča - Parenzo koje osiguravaju ravnopravnost talijanskog i hrvatskog jezika te su stoga usklađeni nazivi onih naselja koji su prema Statutu određeni dvojezično. Donošenjem Zakona o postupanju sa nezakonito izgrađenim zgradama (Narodne novine broj 90/11) omogućeno je uključivanje nezakonito izgrađenih zgrada u pravni sustav. Kako se takvi objekti nerijetko nalaze u područjima udaljenim od izgrađenih i planiranih dijelova naselja ulaganje u komunalno opremanje takvih područja izaziva nesrazmjerno velike troškove u odnosu na prihode od komunalnog doprinosa na tim područjima. Kako bi se takva mogućnost izbjegla zone prema kojima se određuje jedinična cijena komunalnog doprinosa podijeljene su u dvije skupine - zona unutar građevinskog područja naselja i zona izvan građevinskog područja naselja, a razlikuje ih stupanj opremljenosti komunalnom infrastrukturom. Prema takvoj podjeli za zone koje se nalaze unutar građevinskih područja naselja predviđa se stupanj opremljenosti komunalnom infrastrukturom po uzoru na stupanj opremljenosti prema dosadašnjoj Odluci o komunalnom doprinosu dok za ona područja koja se nalaze izvan građevinskog područja naselja stupanj opremljenosti je niži što je opravdano većim troškovima u opremanju takvih dijelova naselja. Posljednja izmjena u odnosu na postojeću Odluku o komunalnom doprinosu odnosi se na objedinjavanje koeficijenata prema namjeni i tipu izgradnje za stambene građevine. Prema dosadašnjoj odluci postojala je razlika u računanju visine komunalnog doprinosa za novosagrađene objekte i rekonstruirane odnosno nadograđene objekte što je u konačnici rezultiralo različitim jediničnim cijenama za istu tipologiju objekta, a prema naputku danom od strane Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Uprave za stanovanje i komunalno gospodarstvo, takva je mogućnost otklonjena slijedom čega koeficijenti prema namjeni i tipu izgradnje koji su se prema dosadašnjoj odluci koristili za novosagrađene stambene objekte postaju koeficijenti koji će se primjenjivati za sve stambene građevine bez obzira da li se radi o novogradnji ili rekonstrukciji postojeće građevine.
Gradsko vijeće prihvatilo je i sljedeće točke dnevnog reda: Odluku o donošenju Detaljnog plana uređenja stambenog naselja Finida sjever i Odluku o aktivaciji prava nazadkupa suvlasničkog dijela nekretnine k.č.br.1836/4 K.O. Žbandaj u korist Grada Poreča-Parenzo.
Prilikom utvrđivanja Dnevnog reda 28. Sjednice Gradskog vijeća Grada Poreča – Parenzo, a na prijedlog Predlagatelja /Gradonačelnik Grada Poreča/, odgođena je točka 12. Odluka o donošenju Urbanističkog plana uređenja stambenog naselja „St.Vergotini“, te se o samoj Odluci nije raspravljalo, a niti je donijeta. Naime, nedavnim Izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju i gradnji („Narodne novine“, br. 90/11.) došlo je do promjene u proceduri donošenja prostornih planova u odnosu na izdavanje suglasnosti. Ukinuta je obveza ishođenja suglasnosti nadležnog Ministarstva na prostorne planove, za zaštićeno obalno područje mora /do 1000 m/ unutar naselja. Istodobno je, navedenim Zakonom, definirano da se ranije započeti postupci završavaju po ranijem Zakonu. Područje obuhvata Urbanističkog plana uređenja stambenog naselja „St.Vergotini“ nalazi se unutar naselja Poreč i manjim dijelom unutar zaštićenog obalnog područja mora /do 1000 m/. Kako je u provedbi Zakona, u odnosu na navedene odredbe, došlo do različitih tumačenja i mišljenja o potrebi ishodovanja suglasnosti Ministarstva ili ne, a Prijedlog Dnevnog reda i materijali za raspravu su već ranije dostavljeni gradskim vijećnicima, ocjenjenjeno je da je navedeno potrebno doadatno pojasniti u suradnji sa Ministarstvom, prije rasprave i donošenja Plana. Dakle, ne radi se o proceduralnoj pogreški, već upravo suprotno – o izbjegavanju proceduralne pogreške kako cjelokupni proces ne bi došao u pitanje. Od interesa Grada Poreča i građana – učesnika u javnoj raspravi je da se cjelokupna procedura izrade i donošenja Plana provede stručno i zakonito.